Aeropress – parzenie kawy i opis urządzenia

Aeropress parzenie kawy staje się ciekawe.

W związku z trwającą na naszym firmowym sklepie online promocją na zakup Aeropressu chcielibyśmy mniej świadomym klientom i smakoszom kawy przybliżyć postać tego ciekawego urządzenia. Metoda parzenia kawy za pomocą Aeropressu choć stosunkowo nowa i młoda, zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród fanów typowo domowych zabaw i eksperymentów z kawą, jak i wśród koneserów kaw z segmentu „Speciality”.

Czym właściwie jest ten Aeropress?

Aeropress jest to podręczny ekspres do zaparzania kawy, za pomocą siły własnych rąk, bowiem ciśnienie wywierane na kawę zależy wyłącznie od tego jaki nacisk wywołamy na urządzenie. Aeropress został wynaleziony w 2005 roku przez Kanadyjczyka i generalnie łączy w sobie cechy metod ciśnieniowych i filtrowych, stąd największa zaleta ekspresu, czyli możliwość swobodnego manipulowania czynnikami takimi jak: czas parzenia, grubość i ilość zmielonej kawy, czy temperatura użytej wody. Cały zestaw składa się z tuby i tłoka (z gumową uszczelką) wykonanych z polipropylenu, mieszadełka, miarki, zakręcanego sitka oraz 350 papierowych filtrów. Jednorazowo jesteśmy w stanie otrzymać maksymalnie 250 ml naparu, jednak Aeropress jest bardzo łatwy w czyszczeniu, wystarczy tylko wyrzucić zużyty filtr z kawą, szybko przepłukać pod bieżącą wodą i całość możemy w mgnieniu oka powtórzyć. To niewątpliwa zaleta tego urządzenia. Kolejnym trudnym do przebicia walorem jest mały gabaryt i lekkość, co jest nieocenione przy podróżach, wypadach w plener, czy też np. pochwaleniu się ciekawym urządzeniem idąc „w gości”, wszak warto zaproponować znajomym jakąś odmianę od rutynowej małej czarnej „zaparzajki”, bądź espresso.

Ogólna zasada działania i sposób użytkowania został przejrzyście opisany w kolejnych krokach na stronie produktu w naszym sklepie WWW, znajdują się tam również czysto techniczne informacje i bardziej szczegółowy opis zawartości zestawu. Zasada działania jest jednak naprawdę bardzo ogólna i naszym zdaniem nie warto się jej trzymać aż tak szczegółowo. Konkretnie mamy na myśli gramaturę i temperaturę wody, bowiem można je zmieniać wg własnego uznania i próbować znaleźć swoją optymalną recepturę. Za każdym razem kawa powinna smakować nieco inaczej, zwłaszcza, że możemy także manipulować grubością zmielenia kawy. Ogólnie za normę przyjmuje się średnio grube mielenie, czyli drobniej niż do dripa, jednak grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego. Oprócz modyfikowania gramami kawy i stopniami Celsjusza wody, możemy również zmieniać tempo przeciskania wody przez kawę. Na początek zalecamy powolne dociskanie tłoka tak, aby dojście do dna trwało między pół minuty a minutą. Warto również pamiętać, by nie dociskać tłoka do samego końca, w sensie nie „miażdżyć” nim kawy na dnie – do naparu nie przedostanie się mętna końcówka zawierająca najmniejsze drobiny kawy, poza tym ułatwi to czyszczenie.

aeropress parzenie

Aeropress parzenie

Ciekawym sposobem zaparzania kawy w Aeropressie zyskującym coraz większe grono zwolenników jest metoda odwrócona (inverse method). Polega ona na tym, że już na początku wsuwamy samą końcówkę tłoka do tuby i całość odwracamy do góry nogami stawiając na tłoku, tubą do góry. Następnie wsypujemy kawę do środka (dno naczynia stanowi gumowa uszczelka tłoka). W tej metodzie największą zaletą jest przeprowadzenie preinfuzji (rozkwitanie, blooming), czyli zalania zmielonej kawy odrobiną wody i wymieszanie w celu wstępnego zaparzenia kawy uwalniającego bogactwo nut smakowych i aromatów. W metodzie tradycyjnej, woda już by nam się przelewała przez sitko z filtrem do filiżanki. Zabieg wstępnej infuzji powinien trwać ok 30 sekund. Po tym czasie uzupełniamy tubę wodą do pożądanego poziomu, najpewniej do pełna, nakręcamy sitko z filtrem i całość odwracamy stawiając na stabilnym naczyniu. Rozpoczynamy przeciskanie i gotowe. Warto pamiętać, że na samym początku dobrze jest włożony filtr do sitka wyparzyć wrzątkiem, w celu zniwelowania ewentualnego papierowego posmaku w kawie. Jeśli mamy wrażenie, że esencja jest zbyt mocna można rozcieńczyć wodą, lub też dodać mleka jeśli ktoś lubi białą kawę.

Aeropress parzenie, czyli jakie kawy warto przygotować w Aeropresie?

Jeśli chodzi o sposób wypalenia polecamy do Aeropressu kawy jasno-palone. Ten typ palenia pozwala wydobyć z kawy więcej akcentów kwiatowo-owocowych i przyjemnej naturalnej kwasowości, co sprawia, że napar jest bardzo orzeźwiający. Z kolei jeśli chodzi o gatunek kawy czy też region świata, z którego pochodzą możemy śmiało polecić kawy etiopskie w szczególności Yirgacheffe i Sidamo, kawy z Kenii, Papui Nowej Gwinei jak i Jemenu. Kawy te z natury są bardzo złożone i bogate w nuty smakowe i aromaty.

aeropress parzenie

Nie masz jeszcze młynka do kawy? Zastanawiasz się jaki młynek do kawy wybrać? Doradzamy tutaj:

Jaki młynek do kawy wybrać? Elektryczny czy ręczny?

Dodaj komentarz