Jaki młynek do kawy wybrać? Elektryczny czy ręczny?

Dziś zastanowimy się nad tym jaki młynek do kawy wybrać? Ręczne mielenie ziaren kawy zajmuje więcej czasu i jest bardziej skomplikowane od naciśnięcia guzika w młynku elektrycznym, jednak jest taka grupa ludzi, która traktuje ręczne mielenie kawy jako wstęp do celebrowania całego procesu parzenia kawy. Co jest takiego w ręcznych młynkach? Odpowiedź zależy od danej osoby- zakładając że żarna młynków ręcznych i elektrycznych są takie same, to młynki ręczne mają kilka przewag nad elektrycznymi.

Ręczne młynki nie przypalają ziaren

W teorii ręczne młynki powinny dawać nam lepiej zmieloną, bardziej aromatyczną kawę pozbawioną goryczki, jaka może pojawić się w młynkach elektrycznych. W praktyce, po smaku nie jesteśmy wstanie rozpoznać, w jakim młynku była mielona kawa ( mówimy cały czas o dobrej jakości młynkach z żarnami, a nie ostrzami) – więc jeżeli tylko tym kryterium się kierujesz, to przemyśl sprawę zakupu młynka ręcznego, raz jeszcze. Zauważ, że młynków elektrycznych używają bariści, roasterzy oraz inni ludzie profesjonalnie zajmujący się kawą.

Panuje ciągle przekonanie, że w młynkach elektrycznych, tarcie żaren jest o wiele szybsze niż w ręcznych, co powoduje podniesienie temperatury ziaren i w efekcie może dać bardziej goryczkowy posmak. Jednak, gdy używamy młynków z żarnami, a nie ostrzami – nie ma się czego obawiać.

Ręczne młynki są mniejsze i tańsze

Dla tych, którzy cenią sobie miejsce i pieniądze, odpowiedź na pytanie jaki młynek do kawy wybrać wydaje się być oczywista.

Młynki ręczne mają różne kształty i wielkości. Jednak największy młynek ręczny będzie tańszy od najmniejszego młynka elektrycznego (jeśli chodzi o tej samej jakości młynki), a ciągle będzie zabierał mniej miejsca do przechowywania.

Ręczne młynki są cichsze

Ręczne młynki są cichsze od automatycznych, ponieważ żarna obracają znacznie wolniej niż w elektrycznych. Prawdopodobnie jeśli zaczniesz mielić kawę w pokoju gdzie ktoś śpi, to obudzisz tą osobę obojętne w jakim młynku będziesz mielił. Jednak jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym lub w bloku to na pewno sąsiedzi będą Ci wdzięczni jeśli będziesz używać młynka ręcznego : )

Ręczne młynki nie generują dodatkowych kosztów

Oczywiście, ręczne młynki do kawy nie potrzebują prądu. Oczywiście jeśli mielimy kawę w domu to nie jest to najbardziej istotne, jednak dla oszczędzających, oraz dla osób lubiących podróże to młynek ręczny jest idealnym rozwiązaniem. Nie wymaga żadnego zachodu by cieszyć się świeżo zmieloną kawą.

Ręczne młynki często są z nami przez pokolenia, bo nie ma się co w nich zepsuć. Jednak zmiana żaren w tych elektrycznych to wydatek minimum kilkuset złotych.

Ręczne młynki są… nostalgiczne

W końcu, wygląd młynków ręcznych kojarzy się z nostalgią. Modele staromodne są modne jak mało kiedy. Masz do wyboru nowe modele, które są stylizowane na staromodne albo używanie starych, często ponad stuletnich modeli, które w większości ciągle są sprawne.

Ręczne młynki nie są dla każdego

Oczywiście są sytuacje, gdy młynki elektryczne mają przewagę nad ręcznymi. Przykładowo – masz gości i potrzebujesz zaparzyć więcej kawy jednocześnie. Mielenie kawy w młynku ręcznym będzie wtedy bardzo długo trwało i będzie męczące. Podobna sytuacja dotyczy espresso, które powinno być zaparzone jak najszybciej od momentu zmielenia kawy – gdyż każda minuta uwalnia cenne aromaty…

Podsumowując – jeśli często pijesz kawę w ilościach 1 – 2 filiżanek i zależy Ci na tym aby młynek zajmował mało miejsca oraz gdy chcesz cieszyć się swoja kawą w podróży to kup młynek ręczny : )

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości jaki młynek do kawy będzie dla Ciebie idealny.

Jeśli chcesz zobaczyć polecane przez nas młynki KLIKNIJ TUTAJ.

Dodaj komentarz