Spieniacze do mleka i latte art – kluczowe informacje

Spieniacze do mleka i latte art – kluczowe informacje

Istnieje wiele sposobów przyrządzania i serwowania kawy, a każdy z nich ma swoich zwolenników. Bez wątpienia podawanie tego napoju z mlekiem ma grono zagorzałych wielbicieli. Wśród nich dominują osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez kawy z idealnie spienionym mlekiem. Taki dodatek jest obowiązkowym składnikiem między innymi: cappuccino, latte czy macchiato. Niezwykła popularność tego dodatku sprawiła, że powstała sztuka przyozdabiania kawy właśnie przy pomocy spienionego mleka.

Czym jest latte art?

Mowa rzecz jasna o latte art. Polega ona na nalewaniu spienionego mleka w taki sposób, aby tworzyło ono efektowne ozdoby – od prostych kształtów po bardzo misterne i skomplikowane wzory. Nie jest to jednak wiedza tajemna, która zarezerwowana jest dla najlepszych baristów – możesz nauczyć się jej sam i zaskoczyć gości i domowników ciekawie przyozdobioną kawą. Musisz jednak zacząć od zakupienia odpowiedniego sprzętu.

spieniacz do mleka

Garść ważnych informacji

Jeśli chcesz cieszyć się znakomitą pianką, którą przygotujesz we własnej kuchni, musisz zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiedni spieniacz do mleka. O tym, czym kierować się przy jego zakupie, dowiesz się w już za moment. Teraz przekonaj się, jakie kawy możesz przygotować dzięki niemu.

Najpopularniejsze kawy (i nie tylko) podawane ze spienionym mlekiem

  • Cappuccino – ta niezwykle popularna kawa nie może obejść się bez odpowiednio spienionego mleka i kremowej pianki. Bazę do jej przygotowania stanowi espresso.
  • Latte – podawane jest z większą ilością spienionego mleka. Serwuje się ją najczęściej w wysokim szklanym naczyniu, gdyż w czasie przygotowania napoju tworzą się różnokolorowe warstwy, co sprawia, że kawa nie tylko cieszy podniebienie, ale i oko.
  • Macchiato – w tym przypadku bazę kawy również stanowi espresso, które podawane jest z niewielką ilością spienionego mleka.
  • Inne kawy – spienione mleko będzie także znakomitym uzupełnieniem tych napojów, które wzbogacone są o wyjątkowy smak likierów alkoholowych lub syropów smakowych, a także czekolady i miodu.
  • Inne napoje – tak przygotowane mleko będzie także rewelacyjnym dodatkiem do gorącej czekolady, a nawet może się ono stać podstawą pysznego deseru.

Spieniacze do mleka – jaki model wybrać?

Skoro już wiesz, jakie pyszności możesz przygotować przy użyciu spienionego mleka, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz je przygotować. Możesz postawić na automatyczny ekspres do kawy, gdyż większość modeli posiada dyszę, która służy właśnie do spieniania mleka. W tym wypadku przygotowanie jest banalnie proste, gdyż sprężone powietrze wykonuje za Ciebie całe zadanie. Innym dobrym, a przy tym mniej kosztownym rozwiązaniem, jest zakup ręcznego spieniacza do mleka.

bialetti tuttocrema spieniacz do mleka

Jak spienić mleko przy użyciu spieniacza?

Zacznij od wyboru mleka i pamiętaj, że tłuste lepiej się spieni. Następnie podgrzej je, ale upewnij się, że temperatura nie przekroczy 65 stopni. Tak przygotowane mleko musisz teraz przelać do spieniacza i ubijać przez kilka minut, aż osiągnie ono satysfakcjonującą Cię konsystencję. Na koniec musisz przełożyć je do filiżanki z kawą (lub innym napojem). Całość możesz oprószyć ulubionymi dodatkami – czekoladą, cynamonem itp.

 

wpisz kod rabatowy VZ6KQ7PT
I odbierz 10% rabatu na swój pierwszy

Dodaj komentarz