Zaparzacz CHEMEX- Alternatywnie, innowacyjnie i z prostotą

Zacznijmy od tego, że parzenie kawy powinno sprawiać przyjemność. Nam sprawia, za każdym razem i wierzymy, że każdy miłośnik czarnego napoju ma tak samo. Odkrywanie nowości aromatów, smaków, nowinek technologicznych i ciekawych rozwiązań zajmuje wiele czasu. Okazuje się, że ciekawa modyfikacja od dawien dawna znanych metod może poważnie zawrócić w głowie.

zaparzacz chemex- zaparzanie kawy krok1

Taką właśnie przygodą okazało się spotkanie z zaparzaczem CHEMEX. Warto zwrócić uwagę na to, że wynalazł go niemiecki chemik, Peter Schlumbohm, który postanowił stworzyć urządzenie filtrujące do parzenia kawy. Właściwym będzie więc skojarzenie kształtu szklanego flakonu podobnego do klepsydry z laboratoryjną menzurą. Bo właśnie jej użył wynalazca, pracując nad swoim prototypem.

Co wyróżnia CHEMEX?

Zacznijmy od tego, co na pierwszy rzut oka widać, czyli od kształtu. Urzeka harmonijną prostotą i elegancją. Typowym elementem tego coffemakera jest drewniany pierścień umiejscowiony centralnie – chroni on dłoń przed poparzeniami podczas rozlewania gotowej kawy. Ozdobą zwykle jest rzemyk, czasem zdobią go koraliki, nadające całości etnicznego klimatu.

Niewątpliwą zaletą CHEMEXa jest fakt, że można zaparzyć w nim duże ilości aromatycznej kawy. Czyli w sam raz na wizytę znajomych. Raz-dwa można przygotować dla każdego pyszną kawę, w dodatku samym procesem parzenia kawy w CHEMEXie wzbudzając zainteresowanie. Można ten rytuał potraktować wręcz jak wspólną rozrywkę, zakończoną degustacją.

Kolejnym plusem, wynikającym z prostej budowy, jest niezwykła łatwość zachowania w czystości. Szkło można myć w zmywarce lub ręcznie, przy użyciu długiej, w miarę giętkiej myjki. Trzeba pamiętać, by dobrze wypłukać karafkę CHEMEXa, by resztki płynu do mycia nie miały wpływu na smak kawy.

Jak działa Chemex?

Mówiąc najprościej, CHEMEX to ekspres przelewowy… na piechotę 🙂  Czyli bez prądu i automatyki, za to z urokiem kontroli nad całym procesem.Proces przygotowania  należy zawsze rozpocząć od przepłukania wrzątkiem filtra, by papier dobrze przylgnął do ścianek i oddał do wrzątku “smak”, by ten nie zadomowił się później w kawie. Tę wodę oczywiście z CHEMEXa wylewamy.

zaparzacz chemex- zaparzanie kawy krok2

Do parzenia sprawdzają się uniwersalne, papierowe filtry baristyczne, jednak dostępne są też specjalne filtry dedykowane CHEMEXowi. Wyglądają bardzo fantazyjnie, choć ich funkcja jest taka sama, jak zwykłych filtrów – tutaj znajdziecie bogatą ofertę filtrów.

Po wyparzeniu do filtra można wreszcie wsypać kawę. My polecamy zmielić ją nieco grubiej, by wydłużyć czas wyzwalania aromatu – w końcu mamy zaparzyć więcej filiżanek, niż w przypadku dripa.

No dobrze, kawa w filtrze, pora ją zalewać.

zaparzacz chemex- zaparzanie kawy krok 3

Temperatura powinna wynosić nieco ponad 90 stopni Celsjusza, więc wrzątek powinien nieco odpocząć, nim zaczniemy zalewać mieszankę. A robić to powinniśmy powoli, upewniając się, że woda równomiernie otacza zmielone ziarna. Dobrze jest je nawet przemieszać delikatnie w trakcie.

zaparzacz chemex- zaparzanie kawy krok 4 zaparzacz chemex- zaparzanie kawy krok 5

Kiedy woda przestanie kapać, można się pozbyć fusów i filtra, zakołysać naparem tak, by go wymieszać i gotowe! Serwujemy!

zaparzacz chemex- zaparzanie kawy krok 6

Gdzie kupić CHEMEX i akcesoria ?

W TommyCafe uwielbiamy kawę i całe serce wkładamy w wybór jej najlepszych gatunków. Alternatywne zaparzanie to dla nas wyzwanie, z którymi lubimy się mierzyć. W związku z tym w ofercie naszego sklepu znajdziecie Chemex oraz inne urządzenia do alternatywnego zaparzania. Świeżo paloną kawę, najlepszej jakości  zmielimy na odpowiednią dla urządzenia grubość! Nie czekaj – wstąp do Tommy Cafe- najlepsze kawy świata! 🙂

Dodaj komentarz