Idealna kawa – jak ją przygotować?

Idealna kawa – 3 zasady, które musisz znać aby ją przygotować.

Masz ochotę na dobrą kawę, ale nie chce Ci się wychodzić z domu? Dobrze trafiłeś! W tym wpisie podpowiem jak w trzech prostych krokach znacząco poprawić smak kawy, przygotowywanej samodzielnie, w zaciszu własnego domu.

Na początek chciałbym Ci pogratulować, ponieważ jako jeden z nielicznych zastanawiasz się jak poprawić smak kawy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem będziesz w stanie przygotować idealną kawę : ).  Gwarantuję, że uśmiech na twarzy osób, których tą kawą poczęstujesz sprawi Ci wiele przyjemności, a samo przyrządzanie kawy będzie okazją do dobrej zabawy.

Wybierz najlepszą metodę przygotowywania kawy

Po pierwsze musisz wiedzieć, że jest wiele sposobów przyrządzania kawy. Można korzystać z metod tradycyjnych np. ekspres ciśnieniowy, tradycyjne zalewanie czy parzenie w zaparzaczu lub kawiarce. Można również użyć ciekawych „gadżetów” np.: Aeropress, Chemex czy Dripper. Trzeba zauważyć, że nie musisz posiadać ekspresu ciśnieniowego za kilka tysięcy złotych, aby napić się dobrej kawy w domu. Kawa przygotowywana alternatywnymi sposobami może być nawet kilkakrotnie lepsza od kawy z drogiego ekspresu ciśnieniowego!

Początkujących kawoszy najczęściej zachęcamy do wypróbowania kawy z Aeropresu. Dlaczego? Bo jest on prosty w obsłudze, robienie kawy w tym urządzeniu jest bardzo przyjemne, a kawa wychodzi przepyszna : ) Dzięki Aeropresowi możemy poczuć się jak w laboratorium, w którym przeprowadzamy doświadczenie na kawie. Warto również zauważyć, że to sami powinniśmy dojść do tego jaka będzie idealna temperatura wody, ilość kawy czy grubość jej zmielenia. Na końcowy smak kawy wpływ ma również ilość składników rozpuszczonych w wodzie określana skrótem TDS (Total Dissolved Solids). Teoretycznie do przygotowywania kawy wartość TDS wody powinna wynosić około 120 – 160 mg/l. My polecamy zaopatrzyć się w dzbanek do filtrowania wody. Koszt takiego dzbanka to około 50 zł, filtry można kupić za około 15 zł.

Znajdź to co w kawie najlepsze

Gdy już wybrałeś swój sposób zaparzania kawy to teraz czas na odpowiednią kawę. Gdy zaczniesz testować różne kawy to zapisuj nuty smakowe jakie udało Ci się w nich wyczuć oraz to na co najbardziej w danej kawie zwróciłeś uwagę. Może kawy z jednego konkretnego regionu przypadną Ci do gustu np. z Ameryki Środkowej, Północnej, Afryki czy Azji. Te Afrykańskie na pewno będą miały wyższy poziom kwasowości, więc jeżeli wolisz kawę delikatną to polecamy te z Ameryki Środkowej. Jeżeli natomiast wolisz kawę delikatną, ale o pełnym, intensywnym smaku to polecamy kawy z Azji. Oprócz regionów, kawy można posortować wg wysokości upraw, czy wielkości ziaren. Więcej o sposobach klasyfikacji ziaren kawy znajdziesz w naszym poprzednim wpisie:

Klasyfikacja ziaren kawy

Podczas przygotowywania kawy w domu zwracaj uwagę na to z jakiego regionu ona pochodzi, jaki jest sposób jej pozyskiwania (na sucho czy na mokro) oraz jaki jest stopień wypalenia kawy.

Idealna kawa musi być świeżo palona

Na początku swej kawowej przygody napij się kawy świeżo palonej – jest to bardzo ważne aby zwiększyć doznania smakowe. W tym celu szukaj lokalnych palarni lub zwracaj uwagę na termin palenia ziaren, który powinien być widoczny na opakowaniu. W naszym sklepie znajdziesz tylko kawę świeżo paloną – zapraszamy. Możesz również spróbować wypalić kawę samodzielnie, np. na patelni lub w piekarniku.

Idealna kawa – mój przepis : )

  • Metoda przygotowania: Aeropress
  • Ilość kawy: 24,5 g (ok. dwie i pół miarki dołączonej do zestawu)
  • Temperatura wody: 80 st. Celsiusza
  • Kawa: Indonezja Jawa oczywiście świeżo palona
  • Grubość mielenia: średnie

Sposób przygotowania:

Ja kawę wykonuję metodą odwróconą tzn. wkładam tłok Aeropresa i odwracam urządzenie. Przed włożeniem tłoka warto go zwilżyć wodą w celu zwiększenia szczelności. Następnie wsypuję kawę i zalewam ją około 80 ml wody tak aby kawa mogła przejść etap preinfuzji. Następnie kawę mieszam mieszadełkiem dołączonym do zestawu tak aby uzyskać swego rodzaju „kawową papkę” :D. Później dolewam resztę wody, zatykam Aeropres sitkiem z wcześniej zwilżonym filtrem odwracam urządzenie i powoli przeciskam napar. Osobiście wolę kawę słabszą, dlatego do tak przygotowanej kawy dolewam około 100 ml ciepłej, przegotowanej wody. Voilà – kawa gotowa : ) oczywiście można ją sobie posłodzić wg uznania.

Na dzisiaj to tyle, życzę Ci wspaniałych doznań i odkrywania nowych smaków podczas swoich kawowych wypraw. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania to nie wahaj się do nas napisać, chętnie pomożemy Ci w tej fascynującej przygodzie.

Dodaj komentarz