Jak powstaje kawa czyli produkcja kawy od A do Z

Produkcja kawy zaczyna się od sadzenia.

Zielone ziarenka układa się w pojemnikach o wymiarach 1×1 m, wypełnionego ziemią wzbogaconą organicznie. Po odpowiednim wgnieceniu w ziemię, całość przykrywa się jutowym workiem i podlewa, do czasu kiedy ziarenko wykiełkuje.
Po upływie 8 tygodni, niewielka roślinka, przesadzana jest do foliowej doniczki, gdzie spędzi następne 4 miesiące. Ostatnim etapem jest znalezienie dla naszego kawowca odpowiedniego miejsca, gdzie po wkopaniu w ziemię, będzie owocować przez kolejne 20 lat.

produkcja kawy
źródło: brazilianfoodguide.com

Uprawa i zbieranie

Dwa lata później na gałązkach krzewu zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty, niosące woń jaśminu i pomarańczy. Czerwieniące się w słońcu owoce, z których każdy dojrzewa indywidualnie, wymagają szczególnej troski. Najlepszy efekt daje zbieranie ręczne (picking), proces droższy od mechanicznego zbioru wszystkich owoców naraz.

Produkcja kawy

Obróbka i suszenie

Kawę pozbawia się łupinek dwoma metodami: na sucho i na mokro. W pierwszej, owoce rozsypuje się na powierzchni wystawionej na działanie słońca. Po upływie 4 tygodni można oddzielić wysuszone ziarna od miąższu i skórki w maszynach zwanych łuszczarkami.

W drugiej metodzie, miąższ usuwa się za pomocą maszyny zgniatającej owoce między dwiema powierzchniami. Następnie moczy się je w wodzie i poddaje fermentacji. Po 24-godzinnej fermentacji suszy się je na słońcu albo w specjalnych suszarkach. Po zakończeniu suszenia, usuwa się resztki miąższu i łuski. Dobranie najlepszej metody, często zależy od warunków klimatycznych.

produkcja kawy
źródło: fratellocoffee.com

Kontrola jakości i transport

Monitorujemy jakość otrzymywanych ziaren poprzez utrzymywanie kontaktu z plantatorami. Kawy znajdujące się w naszej ofercie, sprowadzamy z najdalszych zakątków świata.

produkcja kawy
źródło: coffeeshopcompany.com

Produkcja kawy kończy się na wypalaniu

W specjalnych piecach, gorące powietrze otacza ziarna ze wszystkich stron, umożliwiając równomierne palenie. Od tego etapu zależy czy uda się w pełni wydobyć, kwintesencje smaku i aromatu ziaren. W procesie palenia, ziarna brązowieją i stopień ich wypalenia zależy od czasu, jaki spędzają w piecu, przepływie powietrza i wiedzy roastera.

Produkcja kawy
Specjalnie dla klientów Tommy Cafe, każdego dnia palimy kilkadziesiąt worków kawy. Wszystko to po to, by kawa była świeża i aromatyczna.

Pakowanie

Wypalone ziarna trafiają do wyjątkowych opakowań, utrzymujących aromat i chroniących przed dostępem powietrza. Dodatkowy wentyl umieszczony w naszych opakowaniach, oddający dwutlenek węgla, umożliwia pakowanie świeżo palonych ziaren.

Produkcja kawy

Dystrybucja

Wypalaną przez nas kawę mogą Państwo kupić przede wszystkim w naszym sklepie internetowym. Oprócz kawy znajdą tam Państwo herbaty oraz różnego rodzaju akcesoria. Nasze produkty trafiają do klientów indywidualnych i hurtowych, jak restauracje, hotele, sklepy stacjonarne i internetowe.

tommycafe sklep

 

Dodaj komentarz