Klasyfikacja ziaren kawy

Szukając produktów wysokiej jakości, kierujemy się marką, opiniami innych użytkowników oraz co oczywiste, naszym gustem. Każdy produkt posiada na pewnym etapie charakterystyczny system oznaczeń jakości, przeznaczenia itp. Kiedy szukamy np. nowej lodówki, zwracamy uwagę na klasę związaną głównie z oszczędnością energii. Kiedy musimy wymienić telewizor, naszą uwagę kierujemy na informacje dotyczące jakości HD czy rozdzielczości.

Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do kawy. Kawy z różnych stron świata w swojej nazwie oprócz informacji o kraju pochodzenia i plantacji bądź regionie, posiadają często specyficzne oznaczenia, stanowiące szczególnie dla kawoszy rozpoczynających swoją przygodę z kawą, swoistą zagadkę.

W naszej ofercie znajdziecie kawy z poniżej wspomnianymi symbolami, których celem jest poinformowanie o jakości ziaren np. gwarantowanej minimalnej wysokości upraw.

Poniższy opis oznaczeń z pewnością ułatwi Wam wybór kaw najwyższej jakości i pomoże znaleźć kawę, która spełni Twoje oczekiwania.

Przy rozróżnianiu i klasyfikacji ziaren stosuje się dwa podstawowe kryteria. Pierwsze z nich to rozmiar ziarna. Surowe ziarna kawowca są przepuszczane przez system sit (screens). Na każdym poziomie lądują ziarna określonej wielkości. Sita (screens) są ponumerowane od 8 do 20, z numerem odnoszącym się do ilu 64-części cala się odnoszą. Na przykład, sito o wielkości 8 posiada otwory, które są 8/64 cala szerokości, a sito o wielkości 20 posiada otwory, które są 20/64 szerokości cala.

17/18 czyli oznaczenie kawy Brazylia Santos, dostępnej w naszej ofercie, oznacza, że ziarna przeszły przez sita o średnicy 7,2-7,6 mm.

Na przykład, jeśli kawa przechodzi przez sito o rozmiarze 18 (18/64 cala), ale nie jest to rozmiar 16 (16/64 cala szerokości), jest oceniana jako rozmiar 18. Ze względu na niedoskonałość pomiaru dopuszcza się lekkie odchylenie dla większych i mniejszych ziaren. Organizacja SCAA pozwala na 5-procentowe odchylenie; inne organizacje pozwalają na podobne lub mniejsze odchylenia.

Tradycyjnie parzyste numery sita służą do klasyfikacji arabiki, a nieparzyste do robusty. Dlatego też wiele arabik, które zostały zaklasyfikowana do wielkości 18 może być technicznie 17/18, ponieważ następne najmniejsze sita przeznaczone dla arabki są oznaczone numerem 16.

Innym sposobem oznaczania wielkości ziaren są duże litery alfabetu – każde z oznaczeń ma swój odpowiednik w numeracji sit (screens) – patrz powyżej.

AA – te dwie duże litery informują nas o wielkości ziarna powyżej przeciętnej. Ponadto ziarna gwarantują uzyskanie naparu o szlachetnym aromacie i pełnym złożonym smaku.

W naszej kolekcji znajdziesz kawy Kenia AA, Tanzania AA, Malawi AA, Papua Nowa Gwinea Sigiri AA, India Monsooned Malabar AA.

Excelso – termin określający ziarna o ponadprzeciętnej wielkości i szlachetnym smaku. Stosuje się go w odniesieniu do kaw kolumbijskich. Ziarna te są odrobinę mniejsze od ziaren typu AA.

Skosztuj kawy Kolumbia Excelso i porównaj ją z kawami oznaczonymi symbolem AA.

Jednym z oznaczeń jakie znajdziecie na kawie Nikaragua, jest jej dalsza nazwa – Maragogype (czyt. maragożip)

Ziarna są po prostu ogromne!!! Niektóre mierzą nawet 2cm. Czasem określa się je jako „ziarna słoniowe” Nazwa pochodzi od miasta Maragogype położonego w stanie Bahia, w regionie północno-wschodniej Brazylii. Również krzew i liście są większe niż w przypadku standardowych odmian arabiki. Niestety uprawy tej odmiany są zazwyczaj mniejsze niż innych arabik, a proces palenia ziaren wymaga szczególnej uwagi, aby uchwycić wyjątkowy smak ziaren Maragogype.

 

rodzaje ziaren kawy

 

Drugie kryterium klasyfikacji to wysokość upraw. W świecie kawowym stosujemy prosta zasadę – im wyżej tym lepiej. Wysoko położone krzewy kawowca, rodzą owoce o zróżnicowanych, bogatym smaku. Wyższe położenie plantacji powoduje wiele czynników utrudniających uprawę kawy. Kapryśna pogoda, problemy z transportem i mniejsze areały upraw znacząco wpływają na ilość uprawianej kawy i jej końcową cenę. Jednak otrzymujemy unikatowy produkt, który powoli dojrzewa i dzięki temu po zaparzeniu możemy odkrywać całe bogactwo świata kawy.

Ziarna pochodzące z upraw położonych na znacznej wysokości są gęstsze i cięższe od swoich kuzynów uprawianych na niższych wysokościach.

Central Standard – oznaczenia SSB i SB (Strictly Soft Bean – wyłącznie miękkie ziarna) – określają ziarna pochodzące z upraw na wysokości 700-1000 m.n.pm. Ziarna są lekkie i szybciej dojrzewają co sprawia, że uzyskany napar będzie mniej kwaskowaty, a bukiet smakowy uboższy niż w przypadku kaw z kolejnej kategorii.

HB (Hard Bean – twarde ziarna), HG (High Grown -wysoka uprawa) – określają ziarna z uprawa położonych na wysokości 1000-1500 m.n.p.m.

W naszej kolekcji znajdziesz kawę Peru HB o łagodnym maślanym smaku z nutami wanilii i lekką słodyczą.

SHG (Strictly High Grown – wyłącznie wysoka uprawa), SHB (Strictly Hard Bean – wyłącznie twarde ziarna) – określenia zarezerwowane dla kaw uprawianych powyżej 1500m .n.p.m.

ziarna3

Do tych kaw zaliczamy najlepsze kawy świata, gdyż uprawa na wspomnianej wysokości ogranicza wpływ zanieczyszczenia środowiska oraz występowanie chorób krzewów i owoców kawowca. Otrzymujemy napar o pełnym, czystym smaku. Kawy z tej kategorii mają bardzo rozbudowany profil smakowy od kwiatowych, owocowych nut, przez ziemiste, karmelowe akcenty, na mocnych czekoladowo-kakaowych nutach kończąc.

Polecam kawy Meksyk Esmeralda SHG, Honduras SHG, Gwatemala SHB – każda z nich odkrywa inne oblicze kawy.

Dodatkowo niektóre kawy jak nasza Meksyk Esmeralda SHG czy Honduras SHG posiadają dodatkowe oznaczenie EP (European Preparation – przygotowanie do wysyłki do Europy), są to kawy poddawane dodatkowej kontroli jakości celem zapewnienia dostawy wyselekcjonowanych ziaren do Europy. Plantatorom zależy na uzyskaniu tego poziomu jakości, gdyż to gwarantuje prestiż i lepszą cenę skupu ziaren.

Dodaj komentarz