Kawowe Love.

on

Chociaż nie każdy musi lubić ten dzień, nie każdy obchodzi go jakoś szczególnie, nie każdy przywiązuje do niego wagę, to nie da się ukryć, że 14. lutego od dobrych kilku(nastu) lat kojarzy się z Dniem Zakochanych, czy jak kto woli potocznie mówiąc z Walentynkami. Z roku na rok celebracja tego dnia wydaje się przybierać na sile, wszechobecne serduszka i amorki bombardujące nas już od połowy stycznia, wszak dzień św. Walentego to nie lada gratka w kilku gałęziach gospodarki i świetne narzędzie marketingowe. My również wykorzystaliśmy ten moment by wprowadzić kilka ciekawych zestawów kawowych, które nie są dostępne w ciągu roku, w końcu kawa dosyć mocno wiąże się z miłością, prawda?

Idealna kawa

Związek miłości i kawy można rozpatrywać na wiele sposobów i ma on miejsce na niejednej płaszczyźnie, spróbujmy się więc zagłębić w tę relację.

Badając i analizując cokolwiek bardzo często z pomocą przychodzi nam nauka….tak, tak nauka, nie inaczej jest w tym przypadku. Otóż czasopismo „Nature” jakiś czas temu opublikowało na swoich łamach artykuł, w którym opisuje, iż szkoccy naukowcy dowiedli, że istnieje ludzki gen, który weryfikuje naszą miłość, bądź niechęć do spożywania kawy. Badania Uniwersytetu w Edynburgu obejmowały 1100 ochotników z Włoch i polegały na pobraniu od nich próbek DNA oraz szczegółowym wypełnieniu ankiet dotyczących kawowych preferencji. Szybko zauważono różnicę i związek na podstawie czego wysnuto wniosek, że odpowiedzialne są w tej sytuacji warianty genu PDSS2, który zdaniem naukowców odpowiada za przemiany metaboliczne kofeiny. Ochotnicy, którzy posiadali owy gen, pili znacznie mniej kawy, bądź w ogóle, natomiast reszta pozbawiona genu wg ankiet przyznawała się do picia nawet kilku filiżanek dziennie. Wynika z tego, że brak genu PDSS2 powoduje szybszy metabolizm stymulującej kofeiny, a co za tym idzie potrzebę spożycia kolejnej dawki. To może potwierdzać, że nasze geny warunkują naszą miłość do kawy, czyli sama natura zadbała o to czy człowiek kocha kawę.

Wróćmy jednak do bardziej przyziemnych i przyjemnych rozważań w tym temacie, w końcu zarówno kawa jak i miłość kojarzą się z przyjemnością. Wypicie filiżanki kawy jak i darzenie drugiej osoby płomiennym uczuciem wywołuje szereg reakcji w mózgu związanych z endorfinami (hormonami szczęścia) oksytocyną, serotoniną itp, czyli pobudzaniem ośrodka przyjemności.

Związek miłości i kawy, lub też miłości do kawy wykształtował się na tyle mocno w ludzkiej podświadomości, iż nierzadko można się natknąć na sentencje i porównania takie jak np stwierdzenie że „Dobra kawa jest jak miłość – gorąca, mocna i nie pozwala zasnąć” lub słowa Charles’a-Maurice’a de Talleyranda: „Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”.

Miłość z kawą ma również ten prozaiczny związek jakim jest fakt, że wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez wypicia filiżanki czarnego naparu, jak i bez bliskości ukochanej osoby. Mówi się również, że zarówno jedna jak i druga potrafi uzależnić. Nie zapominajmy również, że kawa w wielu przypadkach leżała u podstaw miłości, wszak często przy okazji pierwszego spotkania, randki popija się kawę, lub jest ona po prostu świetnym pretekstem do umówienia się z drugą osobą, a z czasem….kto wie. Dzięki temu dwie osoby swoją miłość do kawy mogą przerodzić w miłość do samych siebie.

Kończąc te nasze luźne walentynkowe rozważania chcielibyśmy życzyć Wam aby nie tylko dziś, ale każdego dnia Wasze życie było pełne miłości jak i aromatycznej kawy. Żeby Wam w tym pomóc zapraszamy do zakupu naszych „miłosnych” kaw smakowych takich jak Amore Mio, Francuski Pocałunek, Fragole Mio, Sen o Miłości, które będziecie mogli wypić w towarzystwie osoby, którą kochacie, lubicie, lub darzycie sympatią.

d.

Dodaj komentarz