Jak poprawić jakość i smak kawy w domu i w biurze?

Jak poprawić jakość i smak kawy w domu i w biurze?

Każdy ma swoje wyobrażenie o dobrej kawie. W biurze często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kawa jest zbyt słaba lub zbyt silna. W najlepszym razie ludzie określają ją jako „znośną” lub coś w tym rodzaju – nie od dzisiaj wiadomo, że lepszy rydz niż nic..

W tym wpisie podpowiadamy jak można „podkręcić smakowo” swoją biurową czy też domową kawę.

PIERWSZA RADA – WYCZYŚĆ EKSPRES

Ekspresy – zwłaszcza biurowe często są zaniedbane, rzadko są czyszczone i konserwowane. Jeżeli ekspres, w którym chcesz zaparzyć swoją kawę jest brudny – powinieneś to natychmiast zmienić.

Niezależnie od tego czy masz ekspres przelewowy za kilkadziesiąt złotych czy też jest to maszyna profesjonalna za kilkadziesiąt tysięcy złotych – zasada jest prosta – należy o nie dbać by cieszyć się smakiem dobrej kawy. Na rynku znajdziesz mnóstwo chemii do czyszczenia ekspresów, dysz spieniających mleko czy po prostu odkamieniaczy. Bogatą ofertę takich środków znajdziesz tutaj.

Ekspresy należy czyścic z powstałych nacieków i plam po każdorazowym użyciu – jest to wtedy proste i nie uporczywe, a następna kawa będzie na pewno lepsza, a niżeli miałaby zawierać elementy kawy poprzednio parzonej.

RADA NR DWA – ZAPARZAJ KAWĘ PRAWIDŁOWO

Ktokolwiek parzy kawę w biurze czy u siebie w domu, powinniśmy zwrócić uwagę czy robi to w sposób prawidłowy. Wielu ludzi lata temu dowiedziało się jak zalać kawę i praktykuje to do dnia dzisiejszego. Jednak „moda” w parzeniu kawy zmienia się tak samo na przestrzeni lat, jak wiele innych rzeczy. Dlatego zweryfikujmy, czy kawa parzona jest prawidłowo, mam tu na myśli temperaturę wody, czas parzenia, grubość mielenia itp. Wszystkie te parametry mają duży wpływ na końcowy smak kawy.

RADA NR TRZY – NIGDY NIE PRZECHOWUJ KAWY W LODÓWCE

Chcielibyśmy raz na zawsze obalić mit o tym, że przechowywanie kawy mielonej w lodówce pozwoli zachować jej świeżość i aromat na dłużej. Kto jeszcze trzyma kawę w lodówce niech teraz biegnie i ją wyciąga. Kawa powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej. Różnica temperatur może sprawić, że kawa skropli się wewnątrz opakowania, będzie wilgotna a co za tym idzie będzie nie dobra w smaku. Przechowujemy kawę w szczelnym, ciemnym pojemniku w temperaturze pokojowej – co pozwoli uchronić delikatne nuty smakowe oraz aromat kawy przed wodą oraz powietrzem i zatrzymać niepowtarzalny smak kawy.

RADA NR CZTERY – PIJ KAWĘ ŚWIEŻO PARZONĄ

Zwłaszcza w biurach, jest taki zwyczaj, że czajnik z kawą jest podgrzewany by utrzymać ciepło i kawa jest parzona na nowo dopiero po wypiciu poprzedniej. Jednak kawa powinno się pić świeżą kawę, a nie podgrzewaną. Za każdym razem gdy kawa jest podgrzewana traci coraz więcej ze swojego aromatu i smaku, olejki kawowe się ulatniają i w rezultacie kawa jest bez smaku i staje się coraz bardziej gorzka.

Nie zachęcamy również do doprowadzenia kawy do ostygnięcia, a następnie podgrzewania jej np. w kuchence mikrofalowej. Gdy zaparzanie kawy za każdym razem jest kłopotliwe proponujemy zaopatrzyć się w dzbanek lub kubek termiczny. Termiczne naczynia utrzymują długo kawę we właściwej temperaturze i nie narażamy jej na aktywne ogrzewanie w związku z tym, kawa nie traci aromatu, a smak kawy nie jest zaburzony.

Są i fani zimnej kawy, zwłaszcza gdy panują letnie temperatury. Smak kawy na pewno jest różny ale doznania smakowe nie koniecznie są gorsze, a czasami nawet lepsze przy ostudzonej filiżance kawy – zachęcamy spróbować.

RADA NR PIĘĆ – MIEL KAWĘ TUŻ PRZED JEJ ZAPARZENIEM

Za każdym razem, powinniśmy pić świeżo-mieloną kawę, gdyż mielenie/tarcie ziaren uwalnia najwięcej aromatów i związków smakowych, a co za tym idzie, kawa jest najsmaczniejsza.

Jeżeli biuro czy twoi domownicy upierają się przy kupowaniu kawy mielonej przekonaj ich do zakupu młynka do kawy – na pewno poczują różnicę.

RADA NR SZEŚĆ – KUPUJ KAWĘ ŚWIEŻO PALONĄ

Podobnie jak w przypadku np. pieczywa – aromat produktu uwalnia się z biegiem czasu. Dlatego ważne jest aby kupować kawę świeżo paloną, jak w naszej palarni kawy. Palimy kawę codziennie i na bieżąco ją wysyłamy do naszych klientów, by mogli cieszyć się świeżą, dobra kawą.

 

Dodaj komentarz